Największe korporacje na świecie mają sporo do powiedzenia na światowym rynku, nie tylko ukierunkowując najnowsze trendy, ale przede wszystkim prowadząc działalność na skalę światową i zatrudniając setki tysięcy pracowników, na różnych szczeblach działalności. Wszystkie te duże korporacje łączy kilka stałych cech, które mogą stać się wyznacznikiem dla małych przedsiębiorstw, aspirujących do rozszerzenia swojej działalności. Jak wygląda budowanie od podstaw największych przedsiębiorstw na świecie, i czy każda firma istniejąca na rynku ma szansę osiągnąć to samo?
Czym charakteryzują się największe korporacje transnarodowe?
Kiedy zwykły konsument zapytany zostaje o największe korporacje transnarodowe, przykłady jakie zwykle podaje to:
- Apple,
- Samsung,
- Microsoft,
- Walmart.
Są to jak najbardziej dobre skojarzenia, ale wynikają głównie z faktu, iż produkty tych marek sprzedawane i wykorzystywane są na co dzień praktycznie na całym świecie, i to jest właśnie pierwsza i podstawowa kwestia dotycząca ściśle największych przedsiębiorstw świata.
Rynek elektroniczny zdominowany został przez kilka największych firm, a to za sprawą telefonów komórkowych, które praktycznie każdy z nas używa. Prowadzą one aktywną promocję i sprzedaż swoich produktów bądź usług na całym świecie, a nie tylko w obrębie kraju w którym działa macierzysta komórka. I ten właśnie fakt sprawia, że sprzedaż jest ogromna, a to z kolei przekłada się na ogromne zyski. By to osiągnąć, koncerny tworzą tysiące swoich oddziałów na całym świecie, dostosowują reklamy do gustów i upodobań konsumentów, w zależności od kraju w jakim żyją, ale przede wszystkim oferują produkt, który zaspokaja współczesne potrzeby – i tu właśnie warto wspomnieć o zdecydowanie fundamentalnej kwestii największych koncernów światowych na współczesnym rynku. Działalność na tak dużą skalę ma sens tylko wtedy, kiedy produkt jest pożądany, a ludzie chętnie go kupują! Rankingi korporacji transnarodowych doskonale obrazują ogrom działań, jakie firmy wkładają w ich rozwój, i to właśnie tam warto szukać inspiracji do podjęcia własnych wyzwań.
Określona działalność, wartości i system pracy
Koncern transnarodowy swoją działalność opiera o system wartości i określony plan pracy, który pozwala utrzymać wszystko w ryzach. Brak odpowiedniej synchronizacji i dobrania pracowników, skutkować może poważnymi problemami, które w zasadzie prowadzić mogą nawet do upadku firmy. Dlatego korporacje transnarodowe opierają się o określoną działalność, która ma jasną wizję i działanie określone na cel. To pozwala sukcesywnie wspinać się po drabinie rynkowej.
Przykładowo, Apple jest znane ze swojej futurystycznej wizji przyszłości, konsekwentnie wprowadzając na rynek co rusz to nowe produkty, które dzięki odpowiedniej strategii reklamowej zostają wykupione w ekspresowym tempie. Plan, co do pracowników, w dużej mierze opiera się zwykle na różnorodności, która w połączeniu z ciężką i sumienną pracą zawsze daje najlepsze rezultaty.
Czy każda firma może osiągnąć takie rezultaty?
Największe korporacje świata, są tak wielkimi graczami na rynku, że tylko prawdziwie innowacyjny produkt z czasem może doprowadzić początkującą firmę na sam szczyt, dorównując tym samym światowym gigantom. Niestety w większości przypadków korporacje te mają rozległe kontakty w świecie biznesu, a przede wszystkim sprzyjają im inwestorzy czy nawet politycy, dzięki czemu ich akcje rosną w niesamowitym tempie, a produkty sprzedają się natychmiast po ich wprowadzeniu na rynek.
Jeżeli jednak działalność dobrze rokuje, a produkty są interesujące, inwestorzy mogą szybko zainteresować się taką firmą, lokując w niej swoje pieniądze. Do tego potrzeba zdecydowanie jednak ciężkiej pracy, wytrwałości i wizji, która prowadzi działalność na sam szczyt.
Właściciel firmy w drodze na szczyt – szef czy lider?
Zdecydowanie ważną rolę odgrywa również sam właściciel firmy, który powinien być absolutnie pewien swojej działalności i skutecznie, konsekwentnie realizować swój plan, szukając ciągle nowych szans na rozwój swojej działalności. Często zdarzają się sytuacje, w których duże korporacje przejmują mniejsze firmy, czyniąc z nich swego rodzaju podwykonawców – firma która doskonale radzi sobie na rynku, z pewnością przyciąga wzrok takich właśnie korporacji, a właściciele tych firm zwykle godzą się sprzedawać je w zamian za sowite wynagrodzenie. Działać i rozwijać się zawsze warto, jednak konkurować z gigantami rynku można tylko wtedy, gdy ma się coś, czego inne firmy nie mają, a bardzo chciałyby mieć.
O autorze:
Aleksandra Karcz – pisarka współpracująca z agencjami reklamowymi, autorka licznych felietonów i artykułów lifestyle.
Absolwentka Akademii Ekonomiczno Humanistycznej w Warszawie.
Źródło:
- Magdalena Rosińska -Bukowska, Najpotężniejsze korporacje współczesnego świata, Maszynopis, Łódź, 2011,
- http://www.bizneswoman.eu/cechy-korporacji-transnarodowych.
Pracowałam w wielkiej korporacji w Nowym Yorku… powiem Wam, ze owszem pieniądze niebagatelne, ale wyścig szczurów z jakim się tam trzeba zmagać to kosmos jakiś. Nie mówię, że wszędzie tak jest, ale tutaj jeden drugiemu jakby mógł to dla renomy i stanowiska nóż w plecy by wbił…