Obecnie polskie społeczeństwo jest bardzo schorowane, dlatego średni wiek w Polsce jest mało zadowalający. Na szczęście pojawia się coraz więcej osób promujących prawidłowe żywienie i zdrowy tryb życia. Dużo ludzi przyłącza się do innowacyjnych metod ratowania zdrowia i życia, osiągając zadowalające wyniki. Jest więc nadzieja na wydłużenie lat życia w zdrowiu, a nie w chorobie.
Ile żyją Polacy?
Średni wiek w Polsce u kobiet to około 82 lata, natomiast u mężczyzn 74. Chodząc po cmentarzu między nagrobkami, mamy wrażenie, że najwięcej umiera ludzi w wieku 50-60 lat. Jednak GUS (Główny Urząd Statystyczny) w roku 2019 wydał sprawozdanie, iż średnia życia podwyższyła się o 0,3 procenta wśród kobiet i 0,1 procent wśród mężczyzn (czyli średni wiek to 82,4 lat- kobiety, 74,1- mężczyźni). Wszelkie dane wskazują więc na wydłużanie się życia społeczeństwa, a za tym idzie podwyższanie wieku emerytalnego.
W notatce przygotowanej przez GUS na posiedzenie SKPS (Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej) z roku 2016 zapisano, iż: Zgodnie z założeniami prognozy – urodzony w 2050 r. mężczyzna będzie miał przed sobą średnio 81,1 lat życia, a więc o 9 lat więcej niż 2013 r., natomiast przeciętne trwanie życia kobiet wyniesie 87,5, czyli o 6,4 lat dłużej niż obecnie. Zatem wydłuży się także dalsze trwanie życia osób, które w 2050 r. będą w wieku 60 lat lub starszym.
Nie należy jednak brać tych prognoz tak dosłownie, gdyż wiele może się zmienić w ciągu 30 lat, zanim nastąpi rok 2050.
Czy sprawdzi się prognozowany średni wiek w Polsce?
W roku 2016 Główny Urząd Statystyczny dysponował danymi związanymi z ilością zgonów i głównymi chorobami, trawiącymi polską ludność. Obecnie Polacy coraz bardziej chylą się ku unikaniu chorób, leczeniem ich w sposób niekonwencjonalny i osiągają w tym przypadku zadowalające wyniki. Pomagają sobie w tym niekiedy kompletnie przeorganizowując tryb życia. Przede wszystkim jest to:
- wdrożenie uprawiania sportu rekreacyjnego,
- kładzenie nacisku na regularny odpoczynek od pracy zawodowej,
- codzienny pobyt na świeżym powietrzu przynajmniej 1 godz.,
- wprowadzanie większej ilości warzyw i owoców do swej diety,
- unikanie szkodliwych produktów spożywczych.
Zatem, gdy powstanie nowy raport GUS, może się okazać, iż prognozowane liczby na rok 2050 diametralnie się zmienią na wyższe i średni wiek w Polsce będzie znacznie większy niż przewidywany.
Moda na zdrowy tryb życia wciąż rośnie
Wśród fanatyków prawidłowej zdrowej diety są naturopaci, bioenergoterapeuci, zielarze, lekarze, a także osoby tzw. prywatne, które doszły do zdrowia metodą prób i błędów na własnym organizmie. Można ich znaleźć w internetowej sieci. Wielu z nich napisało książki, jak się żywić i jak żyć, by zachować zdrowie lub zatrzymać i zniwelować toczącą się w organizmie chorobę. Niekiedy informacje pokrywają się, inne natomiast mogą wywołać mętlik w głowie, gdyż potrafią być skrajnie sprzeczne.
Moda na zdrowy tryb życia wciąż rośnie, a to może mieć wpływ na wydłużenie średniego wieku w Polsce. Dodatkowo coraz bardziej dbamy o ekologię, poprawiając stan środowiska naturalnego. Wprowadzane są nowe technologie grzewcze, zmieniono skład paliwa w samochodach, segregujemy śmieci itp. Wszystko to ma wpływ na stan całokształtu planety, a także na polepszenie się stanu zdrowotnego społeczności ludzkiej.
Emeryci w Polsce i w innych krajach
Zdrowy tryb życia i prawidłowe odżywianie pomaga wydłużyć średni wiek w Polsce nawet o kilkadziesiąt lat. Stąd wysuwa się hipoteza, iż średnia życia będzie wyższa niż do tej pory. Wiek emerytalny będzie zmieniać swoje widełki. Obecnie kobiety idą na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni 65 lat. Z roku na rok ten stan może się zmieniać. Zwłaszcza, że w innych krajach jest on znacznie wyższy, chociażby w Niemczech, USA albo Anglii.
W Niemczech kobiety mogą przejść na emeryturę dopiero po ukończeniu 65 lat (taki sam wiek emerytalny mają mężczyźni) i prognozowane jest podniesienie wieku emerytalnego na sześćdziesiąty siódmy rok życia. W Stanach Zjednoczonych już w obecnej chwili jest to 67 lat. W Anglii to 68 lat. Możemy się spodziewać, iż w Polsce również wiek emerytalny się podniesie.
Autor tekstu:
Beata Goździk, copywriter,
autorka powieści „Bierz plecak i lecimy”,
lektorka audiobooków.
Źródła:
- file:///C:/Users/Ja/AppData/Local/Temp/ludnosc_w_wieku_60._struktura_demograficzna_i_zdrowie.pdf
- https://spidersweb.pl/bizblog/tablice-sredniego-dalszego-trwania-zycia-gus/
- https://zdrowie.wprost.pl/medycyna/choroby/10287746/jak-wydluzyc-swoje-zycie-o-dekade-naukowcy-znaja-prosty-sposob.html
- https://dzienniknaukowy.pl/zdrowie/piec-prostych-zasad-ktore-moga-wydluzyc-zycie-nawet-o-10-lat