Jeżeli umiemy posługiwać się tylko językiem polskim, zamykamy sobie bardzo wiele drzwi do dobrze płatnej pracy. Oczywiście, nie zostaniemy bez niej całkowicie. Wiele jest zakładów pracy, w których możemy pracować bez problemów. Jednak jeżeli chcemy podróżować lub rozwijać karierę zawodową w biznesie, zajmować wysokie stanowiska w pracy, znajomość języka obcego jest koniecznością. To samo jest z niektórymi kierunkami studiów, gdzie dostaniemy się wyłącznie pod warunkiem, iż umiemy mówić po angielsku.
Dlaczego warto uczyć się języka angielskiego już od najmłodszych lat?
Dzieciom przyswajanie obcobrzmiących wyrazów i zdań, przychodzi z dużo większą łatwością niż osobom dorosłym. Dlatego warto zapisywać nasze dzieci na różne koła zajmujące się nauką języków obcych. Łatwo chłoną nowe zwroty poprzez naukę piosenek i bajek. Zanim zaczną pisać, już będą znać brzmienie obcego języka.
Gdy dziecko będzie umiało już pisać, słowo werbalne zostanie przedstawione w formie pisanej. Dzieci muszą znać język angielski już w szkole podstawowej. Pomimo iż są zajęcia lekcyjne z tego języka w szkole, warto wzmocnić tę naukę poprzez popołudniowe uczęszczanie na lekcje do szkoły językowej. Zaowocuje to w przyszłości, a jest ona wymagająca pod względem znajomości języków obcych, dlatego warto uczyć się języków obcych jak najwcześniej.
Co się dzieje, gdy nauka języków jest zaniedbywana?
Są kierunki studiów w Polsce, gdzie wykłady są prowadzone wyłącznie w języku angielskim. Młody człowiek, który nie przykładał się do nauki języków obcych, będzie miał zamkniętą drogę np. na studia biznesowe. Tam już na wstępie trzeba popisać się znajomością angielskiego, gdyż rozmowa kwalifikacyjna odbywa się w tym języku i późniejsza nauka oparta jest wyłącznie na wykładach po angielsku. Tutaj ewidentnie warto uczyć się języka angielskiego systematycznie oraz bardzo intensywnie już przynajmniej rok przed złożeniem papierów na studia.
Każdy wyjazd za granicę, będzie kłopotem, jeżeli nie będziemy umieć języka angielskiego, a szukając w obcym kraju pracy, trzeba umieć nie tylko mówić po angielsku, ale także wypełniać ankiety u pracodawców w tym języku. Na każdym kroku młody niedouczony człowiek będzie napotykał bariery językowe i będzie odczuwał odosobnienie oraz frustrację. Dlatego warto uczyć się języków obcych. Jeżeli zaniedbywaliśmy dotychczas tę sferę życia, możemy ją nadrobić. Ratunkiem są dla nas szkoły językowe.
Czy warto uczyć się języków obcych, jeżeli nie zamierzamy nigdzie wyjeżdżać?
Jeżeli w obecnej chwili nie zamierzamy nigdzie wyjeżdżać, to wcale nie znaczy, że tak będzie zawsze. Nie potrafimy tego przewidzieć, dlatego warto uczyć się języków obcych, by w razie nadarzającej się szansy lepszego życia nie stracić jej.
Pomijając wyjazd gdziekolwiek za granicę, musimy być świadomi, iż coraz więcej pracodawców wymaga od przyszłych pracowników znajomości języków obcych. Cenione jest posługiwanie się jednym dodatkowym językiem, ale głównym wymogiem jest umiejętność rozmowy po angielsku. Obcokrajowcy, bez względu na to, skąd do Polski przyjadą, posługują się tym właśnie językiem. Porozumiemy się nim z Ukraińcem, Czechem, Niemcem, Chińczykiem, Francuzem, Włochem itd.
W pracy możemy mieć kolegów różnych narodowości. Współpraca z nimi będzie bezkonfliktowa, jeżeli będziemy przygotowani przez kurs językowy przynajmniej w stopniu podstawowym w języku obcokrajowca i biegle w języku angielskim.
Jak wpływa nauka języków obcych na seniorów?
Jeżeli ktoś uważa, iż senior nie powinien już uczyć się czegokolwiek i nie chodzić na żadne kursy językowe, to jest w błędzie. Mózg człowieka szybko się starzeje, jeżeli przestaje mu się dostarczać pracy umysłowej, główkowania, myślenia logicznego i konstruktywnego. Podczas nauki, mózg rozwija nowe połączenia mózgowe, powstają nowe komórki, zastępując te stare, zużyte. Najlepszym sposobem jest uczenie się zupełnie nowych pojęć, które najbardziej zmuszają mózg do wysiłku. Dlatego warto uczyć się języka angielskiego, bez względu na podeszły już wiek.
Gdzie szukać kursów językowych?
Chcąc szybko odświeżyć sobie język obcy, którego się już kiedyś uczyliśmy, wystarczy nam szybki kurs językowy, który przypomni nam w krótkim czasie wszystkie zwroty i słówka. Do nauki języka od podstaw może posłużyć nam kurs dla początkujących, a gdy chcemy poszerzyć nieco już poznany język, zapiszemy się na kurs dla zaawansowanych. Może to być:
- kurs prowadzony w stacjonarnej szkole językowej,
- indywidualny prywatny kurs domowy,
- internetowa nauka języka.
Szkoły językowe oraz indywidualni wykładowcy, ogłaszają się w lokalnych prasach, w mediach społecznościowych oraz na ogólnodostępnych platformach w Google. Internet i prasa to główne źródła wiadomości. Bez problemu znajdziemy odpowiednią placówkę, którą uznamy za wartą do uczenia się w niej angielskiego lub innego obcego języka.
Autor tekstu:
Copywriter Beata Goździk,
autorka książki dla młodzieży pt. „Bierz plecak i lecimy”.
Źródła:
- https://eskk.pl/blog/jezyk-angielski-najwazniejszy-jezyk-kazdego-programisty,
- http://www.edukacja.senior.pl/130,0,Nauka-jezykow-obcych-a-wiek,12699.html,
- https://informator-ects.uni.lodz.pl/pl/programmes-all/BM/DLBMa(08)/.
W dzisiejszym świecie bez języka ani rusz. I doskonale o tym wie każdy z nas. Nie można tego bagatelizować. Zachęcam wszystkich, którzy mają chociaż odrobinę wolnego czasu – poświęćcie go na język. Uczcie się sami. To tania, a przy tym skuteczna metoda nauki. Jednak wymaga jednego – samozaparcia.