Obecnie w wielu zawodach potrzebna jest umiejętność z zakresu grafiki komputerowej. Choćby w dziale marketingu potrzebna jest osoba, która zrobi baner reklamowy. Nawet osoba na stanowisku kierowniczym musi potrafić sporządzać prezentacje, raporty czy grafiki. Można więc powiedzieć, że dziedzina grafiki komputerowej jest znana większości osób.
Ale jak zacząć z grafiką komputerową w profesjonalnym wydaniu?
Przede wszystkim drobne prace, jak stworzenie baneru czy poprawa kilku zdjęć, też należą do zadań grafika komputerowego, ale może on tworzyć prawdziwe arcydzieła, które potem można obejrzeć u grafika komputerowego w portfolio. Dlatego też mimo, że dużo osób zna podstawy to i tak zawód grafik komputerowy jest osobnym, specjalistycznym zawodem.
Co trzeba umieć, aby zostać grafikiem?
Zawód grafika komputerowego wymaga posiadania bardzo wielu różnych umiejętności. Liczy się nie tylko umiejętność profesjonalnych programów komputerowych, w których można rysować od podstaw, projektować przestrzennie czy też poprawić fotografie. Tutaj potrzebne jest posiadanie warsztatu. Samo rysowanie jest trudne, a tutaj trzeba posiadać możliwość wykonania różnych typów rysunków.
Niejednokrotnie grafik musi od podstaw narysować logo czy ikonę. Do tego potrzebna jest też umiejętność stworzenia kompozycji. Zatem przydaje się umiejętność rysowania, ale i potrzebna jest wyobraźnia.
Jak zacząć z grafiką komputerową?
Dużo osób zapisuje się na studia na tym kierunku. Jest to bardzo pomocne, aby uzyskać zarówno warsztat jak i umiejętności pracy w profesjonalnych programach. Sporo osób pracuje z grafiką po ukończeniu studiów na uczelni typu ASP. Jednakże wśród grafików komputerowych jest też wielu samouków.
Jak zostać grafikiem komputerowym?
Można powiedzieć, że w zawodzie grafika komputerowego najważniejsze są umiejętności. Mniej istotne jest wykształcenie, choć pomaga ono potwierdzić zdobytą wiedzę. Jednakże najważniejsze jest portfolio grafika komputerowego, w którym można zobaczyć jego prace. Dla pracodawcy oraz osób, które chcą zatrudnić grafika do wykonania konkretnego projektu będzie ono o wiele lepszym wyznacznikiem niż szkoła, jaką ta osoba skończyła.
Dokładne informacje na temat tego, jak zacząć prace w tym zawodzie można znaleźć na www.secus.pl/grafik-komputerowy-jak-zaczac-w-zawodzie.
Osoba, która jest obeznana z programami do tworzenia grafiki i edytowania zdjęć będzie mogła aplikować na stanowisko grafika komputerowego.
A co z portfolio?
Jak zacząć grafikę komputerową bez niego? Warto zbierać doświadczenie. Niektóre firmy szukają stażystów do przyuczenia. W ten sposób można nabrać doświadczenia w pracy oraz wyrobić sobie portfolio.
Dobrym pomysłem jest też wykonywanie drobnych prac na zlecenie np. na rzecz blogerów czy małych firm. Takie jednostki nie potrzebują grafika na stałe, a jedynie do wykonania konkretnej rzeczy. Jednak każdy taki pojedynczy projekt grafik komputerowy do portfolio może dodać. A dzięki temu będzie ono rozbudowane i różnorodne. Dobrym pomysłem jest też startowanie w konkursach dla grafików.
Zakres obowiązków grafika
Tutaj wszystko zależy od portfolio grafika komputerowego. Są osoby, które specjalizują się w retuszu zdjęć, a więc mogą szukać zatrudnienia w firmach, które korzystają z ogromnej ilości zdjęć.
Między innymi będą to agencje reklamowe, agencje prowadzące modelki i innych artystów, ale też sklepy internetowe. Jedną ze specjalizacji w grafice jest grafika 3D – osoba z taką specjalizacją znajdzie pracę w przedsiębiorstwach, które zajmują się tworzeniem takich grafik na przykład na potrzeby reklam, filmów i gier komputerowych.
Grafik może pracować też w wydawnictwach. Dużo osób wybiera też prowadzenie jednoosobowej działalności, aby pracować na zlecenie dla różnych firm w zależności od ich potrzeb.
Ile może zarobić grafik?
Niestety tutaj trudno jest określić, ile może zarobić osoba wykonująca ten zawód, ponieważ wszystko zależy od tego, gdzie jest zatrudniona oraz jaką ma specjalizację. Uznaje się jednak, że najlepiej zarabiają graficy pracujący dla agencji reklamowych oraz freelancerzy.
Oni mogą liczyć na dochody rzędu kilku tysięcy złotych miesięcznie. Warto jednak wiedzieć, że grafik zawsze zarabia więcej niż wynosi minimalna pensja, dlatego też jest tak pożądanym zawodem.
Artykuł napisała:
Natasza Miszczuk.
Ekonomista z wykształcenia,
copywriter z zamiłowania.
Influencer urodowy z wiedzą na każdy temat.
Źródło:
- https://www.praca.pl/poradniki/rynek-pracy/grafik-komputerowy-opis-zawodu,jak-zaczac,wymagania,zarobki_pr-1895.html.
Jestem grafikiem komputerowym z wieloletnim doświadczeniem. Swoje portfolio budowałem na prawdę długo. Ale opłaciło się. Na jego podstawie zyskałem wymarzoną pracę i mogłem stawiać warunki 🙂