Urlop wypoczynkowy stanowi prawo osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę do wykorzystania określonej liczby dni wolnych od wykonywania zawodowych obowiązków. Warto wiedzieć, jak obliczyć jego długość.
Przysługujący wymiar urlopu
Każdy pracownik ma prawo do corocznego skorzystania z nieprzerwanego, płatnego wypoczynku od wykonywanych obowiązków zawodowych. Jeśli osoba zatrudniona nie mogła wziąć urlopu w jego pełnym wymiarze, wówczas pracodawca zobowiązany jest do wypłacenia ekwiwalentu za ten czas. Zgodnie z Kodeksem Pracy liczba dni, przysługujących danej osobie, uzależniona jest od stażu. W przypadku podjęcia pierwszego zatrudnienia w każdym miesiącu przysługuje 1/12 wymiaru urlopu po przepracowaniu dwunastu miesięcy. Jeśli dana osoba podejmuje kolejną pracę, liczba dni ustalana jest proporcjonalnie do okresu, który upłynął od podpisania umowy z właścicielem firmy. Zakłada się, że miesiąc kalendarzowy stanowi 1/12 wymiaru urlopu. Do okresu zatrudniania można ponadto zaliczyć czas edukacji. Maksymalna liczba uwzględnianych lat zależy od rodzaju jednostki kształcącej:
- liceum ogólnokształcące – 4 lata;
- szkoła zawodowa – 3 lata;
- średnia szkoła zawodowa – 5 lat;
- średnia szkoła zawodowa dla uczniów zasadniczych szkół zawodowych – 5lat;
- szkoła policealna – 6 lat;
- szkoła wyższa – 8 lat.
Wyliczenie przysługującego urlopu
W internecie znaleźć można różnorodne narzędzia, ułatwiające oszacowanie dni wolnych od pracy, z których może skorzystać osoba zatrudniona. Należy jednak pamiętać, by wprowadzone do wirtualnych formularzy dane były dokładne. W obrębie kalkulatora wymagane jest krótkie streszczenie obliczeń. Formularze dotyczą ponadto: okresu zatrudnienia w bieżącym roku, u czasu pracy, rocznego wymiaru dla pełnego etatu oraz dobowej normy realizacji zawodowych obowiązków. Warto pamiętać, że długość urlopu uzależniona jest od stażu. W przypadku 10 lat zatrudniania pracownikowi przysługuje 20 dni roboczych wolnych od pracy. Jeśli staż jest dłuższy okres ten wynosi 26 dni roboczych.
Urlop wypoczynkowy stanowi przywilej każdej osoby zatrudnionej w oparciu o umowę o pracę. W przypadku ewentualnych komplikacji warto skorzystać z pomocy radcy prawnego. Szczegółowe informacje na temat oferowanych usług dostępne są na stronie internetowej https://www.tgc.eu/specjalizacje/prawo-pracy.