Wybierając się na studia, musimy szukać takich kierunków, które dadzą nam możliwość znalezienia pracy po ich ukończeniu. W obecnym XXI wieku powstało i powstaje bardzo dużo nowych zawodów, nieistniejących w ubiegłym stuleciu. Przedsiębiorstwa, instytucje, organizacje nastawiają się na szeroko pojętą innowację. Zatem kierunek studiów powinien łączyć się, nie tylko z naszymi zainteresowaniami oraz predyspozycjami, ale także z szansą wyuczenia się na przyszłościowego specjalistę, który osiąga duże dochody z wynagrodzenia za pracę.
USOS UJ szansą zdobycia przyszłościowego zawodu
Jeśli decydujemy się na studia, liczymy na wysokie stanowiska po ich ukończeniu. Powiększa się skala zapotrzebowania na ludzi o predyspozycjach przywódczych i są oni wysoko wynagradzani. Jest więc szansa dla nas na studiach w USOS UJ, gdzie mamy bardzo wiele kierunków przygotowujących nas do przyszłościowych zawodów. Taka szansa pojawia się m.in. na studiach na kierunku zarządzanie.
Przewidziane są studia I oraz II stopnia. Profil studiów jest ogólnoakademicki. Startując na licencjackie studia na kierunku zarządzanie, będziemy mogli wybrać konkretną specjalizację, w której chcemy osiągnąć profesjonalizm. USOS UJ ma dla nas 6 propozycji wyboru specjalności zarządzania. Jest to zarządzanie:
- informacją;
- kulturą i mediami;
- międzynarodowe;
- publiczne;
- w ochronie zdrowia;
- firmą, personelem.
Czego nauczymy się na studiach na kierunku zarządzanie?
Przede wszystkim na studiach na kierunku zarządzanie nacisk kładziony jest na wszystko, co jest związane z rachunkowością, marketingiem. Przyglądając się temu zagadnieniu szczegółowiej, obeznamy się w postępowaniu administracyjnym i prawie. Zdobędziemy wiedzę i umiejętności w stosowaniu różnych sposobów zarządzania. Zaznajomimy się w uwarunkowaniach formalnych działalności we wszystkich jej zakresach.
Wyrobimy nawyk systematyczności, skrupulatności i organizacji. Nie będzie nam obce występowanie na scenie i przemawianie do szerokiej rzeszy publiczności. Dzięki studiom na kierunku zarządzanie nabierzemy również pewności siebie i umiejętności negocjacji, przekonywania do swojej racji. Nauczymy się strategii podejmowania decyzji, pracy w napięciu, radzeniu sobie ze stresem. Łatwo nam będzie pracować w grupie oraz zarządzać czasem itp. Reasumując, zostaniemy przygotowani do roli przywódcy i świetnego specjalisty z zakresu zarządzania.
To wszystko, czego się nauczymy, będzie nam pomocne w pracy po studiach z zarządzania. Możliwości zatrudnienia będzie dużo. Wyuczona specjalizacja jest przyszłościową gałęzią pracy w obecnych czasach.
Gdzie znajdziemy pracę po studiach z zarządzania?
Nasza przyszłość zawodowa może rozpocząć się tuż po licencjacie lub nawet już w trakcie trwania studiów. Być może zaczęliśmy już przed maturą prowadzić własną działalność gospodarczą lub zamierzamy ją wkrótce otworzyć. Ten kierunek studiów pomoże nam świetnie rozwinąć skrzydła w biznesie. Oprócz tego pracę po studiach z zarządzania możemy znaleźć w:
- przedsiębiorstwach;
- firmach szkoleniowych;
- instytucjach i organizacjach;
- archiwach i kancelariach;
- korporacjach;
- służbie cywilnej;
- urzędach administracji publicznej i wiele innych.
Możemy zostać dyrektorem, prezesem, menedżerem, analitykiem, biznesmenem.
Jaką pomoc możemy uzyskać na studiach w USOS UJ?
Jeżeli znajdujemy się w trudnej sytuacji finansowej, możemy uzyskać stypendium. Musimy przedstawić odpowiednie wymagane dokumenty wraz z wypełnionym wnioskiem. Jeżeli nasze podanie zostanie pozytywnie rozpatrzone, możemy liczyć na pewną sumę pieniędzy do własnej dyspozycji. Jest kilka rodzajów stypendiów, które ma dla swych studentów USOS UJ. Są one następujące:
- socjalne;
- rektora (z tytułu bycia laureatem olimpiady międzynarodowej albo finalistą olimpiady stopnia centralnego lub medalistą współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski);
- ministra;
- doktoranckie;
- dla osób niepełnosprawnych;
- zapomoga (dla studenta, który ma przejściowe kłopoty finansowe).
W celu ubiegania się o którekolwiek stypendium należy zapoznać się z procedurami składania wniosków w USOS UJ.
Autor tekstu:
Beata Goździk – nauczyciel wychowania przedszkolnego,
copywriter, autorka książki „Bierz plecak i lecimy”.
Lektorka audiobooków.
Źródła:
- https://irk.uj.edu.pl/pl/offer/IiJM_P_20/
- https://irk.uj.edu.pl/pl/offer/IiJM_P_20/programme/zarzad.info_s1s_P/?from=field:zarzad.info
- https://irk.uj.edu.pl/pl/offer/IiJM_P_20/programme/zarzad.kult.medi_s1s_P/?from=field:zarzad.kult.medi
- https://stypendia.uj.edu.pl/pomoc-materialna
Teraz to każdy chciałby studiować, zajmować wysokie stanowiska, zarządzać… nie neguję, ale myślę, że warto też byłoby zachęcić młode osoby to postawienia na kierunki techniczne. Za parę lat będziemy mieć ogromny problem z fachowcami.