Artykuł partnera.
Import z Chin umożliwia polskim przedsiębiorcom sprowadzanie do kraju towarów, które są niedostępne na rodzimym rynku, przez co jawią się jako szczególnie atrakcyjne i pożądane przez konsumentów. Przed firmami z Polski otwiera to z jednej strony nowe możliwości biznesowe, stanowiąc sposób na zdobycie przewagi nad liczną konkurencją, z drugiej zaś – stawia im wiele nowych i wymagających zadań. O czym należy pamiętać, planując import z Chin? Pośrednik – dlaczego jest niezbędny w tym procesie i jak wybrać odpowiednią osobę? Sprawdź!
Planujesz import towarów z Chin? Przygotuj się na wyzwania
Import produktów z Chin – choć z pewnością może być krokiem lukratywnym z perspektywy finansowej – wiąże się z szeregiem ryzyk, które wynikają z kilku faktów. Mowa tutaj szczególnie o:
- braku bezpośredniej obecności importera na miejscu produkcji w Chinach;
- ograniczonym kontakcie z wybranym chińskim dostawcą;
- barierze językowej i diametralnych różnicach kulturowych pomiędzy Państwem Środka a Polską;
- nieznajomości chińskiej etykiety biznesowej;
- rozbieżnościach w zakresie europejskich i chińskim standardach jakości.
Wymienione aspekty stanowią jednocześnie jedne z nagminnie występujących problemów, z jakimi borykają się przedsiębiorcy rozważający rozszerzenie swojej dotychczasowej działalności o import z Chin. Pośrednik, który działa lokalnie na miejscu w Chinach i posiada udokumentowane doświadczenie w wymianie handlowej z Państwem Środka, może być jednak ich skutecznym rozwiązaniem.
Import z Chin – pośrednik i jego obowiązki
Import z Chin to wieloetapowy proces, który wymaga strategicznego zaplanowania i umiejętnego zarządzania. Na procedurę tę składa się bowiem szereg zadań – pierwszym z nich jest rejestracja działalności do importu towarów z Chin oraz zastrzeżenie praw ochronnych do znaku towarowego. Pomoc profesjonalnego pośrednika okazuje się niezbędna już na tym początkowym etapie. W Państwie Środka nie ma bowiem możliwości, aby zagraniczna firma zgłosiła markę do rejestracji w tamtejszym Urzędzie Patentowym samodzielnie – każdorazowo wymagane jest pośrednictwo specjalisty, który przedłoży stosowny wniosek i odpowie za bieżącą komunikację z urzędnikami.
Jednym z najbardziej ryzykowanych i tym samym czasochłonnych etapów importu z Chin jest wybór dostawcy. Prowadzenie inwestycji z odległego kraju jest trudne i może prowadzić do nieporozumień. Aby uniknąć problemu, warto skorzystać z usług lokalnego pośrednika, który przeprowadzi szczegółową analizę potencjalnych partnerów biznesowych, wykluczając tym samym ryzyko podjęcia kontaktów z nieuczciwymi kontrahentami. Co więcej, pośrednik zna realia panujące w Chinach, rozumie tamtejszą kulturę i etykietę biznesową, dzięki temu będzie w stanie prowadzić efektywne negocjacje dotyczące umowy handlowej z osobami reprezentującymi stronę chińską.
Profesjonalni pośrednicy oferują swoje wsparcie również na etapie kontroli jakości zamówionych towarów, które są podstawowym narzędziem bezpieczeństwa w tego rodzaju transakcjach. Specjaliści przeprowadzają je bezpośrednio u chińskiego producenta, a w razie potrzeby oddają towar do analizy w specjalistycznym laboratorium badawczym.
Jak wybrać skutecznego pośrednika?
Jak widać, pomoc pośrednika w sposób znaczący minimalizuje ryzyka towarzyszącej procesowi importu z Chin. Szukając odpowiedniego specjalisty, warto stawiać na osoby, które na co dzień żyją w Państwie Środka, mają ugruntowaną sieć wartościowych kontaktów i posiadają długoletnie doświadczenie we współpracy z chińskimi partnerami.