Zużyty olej jest klasyfikowany jako substancja niebezpieczna ze względu na wszystkie szkodliwe chemikalia i metale, które pojawiają się w nim i zanieczyszczają go stopniowo podczas użytkowania. Przedostanie się oleju przepracowanego z maszyn, silników samochodowych czy innego pochodzenia do środowiska zagrażałoby skażeniem wód gruntowych i powierzchniowych, zagrażając dostawom wody pitnej, życiu organizmów wodnych, zwierząt i roślin lądowych oraz zdrowiu i życiu ludzi.
Jeśli olej przepracowany zostanie wylany do kanalizacji – na przykład do studzienki – lub bezpośrednio na ziemię, może przedostać się do systemów wód gruntowych. Jeden litr zużytego oleju może zanieczyścić nawet do miliona litrów wody. Jeśli nieprzetworzony olej przepracowany zostałby poddany spalaniu w piecu, mogłoby dojść do emisji do atmosfery szkodliwych toksycznych związków zanieczyszczających powietrze. Z tych powodów wyrzucanie zużytego oleju w standardowy sposób, jak w przypadku innych niezagrażających odpadów, lub spalanie go bez uprzedniego przetworzenia jest nielegalne. Takie postępowanie grozi finansowymi karami, a sposoby gospodarowania odpadami olejowymi są określone przepisami prawa.
Gospodarowanie odpadami olejowymi i obowiązujące przepisy
Prawo wymaga odpowiedzialnego przechowywania, zbiórki oraz recyklingu oleju przepracowanego w ramach ścisłych wymogów zgodności z ustawą o gospodarowaniu odpadami. Zużyty olej podlegający tym obwarowaniom może pochodzić z różnych źródeł, w tym między innymi z maszyn przemysłowych, pojazdów silnikowych, sprzętu górniczego czy rolniczego. Dotyczy to nie tylko olejów przemysłowych oraz silnikowych, ale również spożywczych. Zużyty olej gastronomiczny, w tym olej posmażalniczy pochodzący z barów,restauracji czy fast-foodów, również stanowi szkodliwy dla środowiska odpad, którego nie można wylewać do zlewu ani studzienek.
Jak postępować ze zużytym olejem?
Co zatem zrobić, aby nie dopuścić do skażenia środowiska – i oczywiście aby oddalić od siebie widmo finansowej kary? Cały zużyty olej musi być zbierany, odpowiednio transportowany i poddawany recyklingowi. Na rynku działają specjalne firmy, które zapewniają odbiór i transport oleju przepracowanego. W ten sposób odpady trafiają bezpiecznie do miejsca utylizacji i cała procedura odbywa się zgodnie z przepisami oraz w sposób niezagrażający środowisku. Jest to najlepsze rozwiązanie dla przedsiębiorców, właścicieli zakładów przemysłowych, warsztatów samochodowych i innych firm generujących duże ilości przepracowanego oleju.