Jak odczytać kod kreskowy i co mówi o produkcie? Od żywności do towarów konsumpcyjnych. Od czytania kodu QR na smartfonie do jego zrozumienia numerycznego – poznaj nasz krótki przewodnik kodów.
Kod kreskowy jest prostym mechanizmem do zrozumienia
Każda liczba jest równoważna czemuś! W Polsce istnieją trzy rodzaje kodów kreskowych. Najczęściej spotykany jest bez wątpienia europejski numer artykułu (EAN).
W dziedzinie farmaceutycznej kod kreskowy jest zgodny z zasadą „Pharmacode” lub kodem 32, podczas gdy w dziedzinie przemysłowej doszukujemy się kodu oznaczonego cyfrą 128, kodu 39 (alfanumerycznego) i 2/5. Kodowi kreskowemu często towarzyszy przypisany kod kontrolny.
System kodów kreskowych ułatwia kasjerom i sklepikarzom życie, zarządzanie zamówieniami, umieszczanie towarów na półkach, liczenie zapasów magazynowych, ale kod kreskowy jest również przydatny dla nas – konsumentów, aby zidentyfikować produkt.
Wielu ludzi w naszym społeczeństwie pragnie wspierać polskich przedsiębiorców i kupować polskie produkty. Kraj pochodzenia artykułu staje się dla nich przez to istotny.
Co oznaczają te liczby?
- Pierwsze 3 cyfry wskazują, skąd towar pochodzi i reprezentują kraj.
- Następne 4 cyfry odnoszą się do adresu producenta lub dostawcy.
- Kolejne 5 cyfr odnosi się do samego przedmiotu .
- Ostatnia cyfra jest tylko elementem funkcjonalnym, który ułatwia odczytanie.
Kod kreskowy – jak można rozpoznać pochodzenie produktu?
Zrozumienie, skąd pochodzi produkt, nie oznacza poznania jego pochodzenia! Coś produkowane za granicą może być importowane z polskiej firmy i pakowane w Polsce, a zatem mieć kod 590 podczas kiedy zostało wyprodukowane w Chinach.
Pochodzenie produktu wnioskujemy z pierwszych cyfr kodu kreskowego. Z nich też można stwierdzić, czy produkt został zapakowany we Włoszech, Chinach i Indiach.
890 Indie
690, 691, 692 Chiny
40-44 Niemcy
471 Tajwan
30-37 Francja
50 Wielka Brytania
49 Japonia
00 – 09 Stany Zjednoczone i Kanada
590 Polska
84 Hiszpania
Ponadto możemy znaleźć jeszcze takie kody:
- 977 ISSN (zarezerwowane dla czasopism)
- 978 ISBN (zarezerwowane dla książek)
- 98 i 99 kupony
Jak czytać kod kreskowy żywności?
Pierwsze cyfry nie zawsze pomogą zidentyfikować prawdziwe pochodzenie produktu. Ten parametr powoduje wiele zamieszania dla tych, którzy chcą czytać kody kreskowe żywności, aby zrozumieć pochodzenie produktów, którą kupują.
Polski producent może używać zagranicznych surowców, sprzedawać produkty spożywcze importowane z innych krajów lub wręcz przeciwnie, produkować w Polsce, ale ma kod kreskowy inny niż ten, który identyfikuje nasz kraj, ponieważ ma swoją siedzibę za granicą.
W tym kontekście, oprócz kodu kreskowego, powinniśmy zwrócić uwagę na opisy na etykiecie. Uważaj na słowa:
- „Produkt dystrybuowany przez”. W tym przypadku jest to prawdopodobnie produkt importowany.
- „Wyprodukowano w…”. Jeśli oznaczona jest polska miejscowość, prawdopodobnie będzie to lokalny produkt spożywczy.
Jak czytać kod kreskowy z iPhone?
Czytanie kodu kreskowego lub kodu QR jest naprawdę bardzo proste. Jak ze wszystkim, po prostu trzeba mieć odpowiednią aplikację!
Na iPhonie istnieje kilka aplikacji, które zapewniają odczyt kodu kreskowego i kodu QR i automatycznie wpisują kod kreskowy lub kod QR w polu wyszukiwania Google.
Po uruchomieniu aplikacji wystarczy kliknąć ikonę kamery i wykadrować kod kreskowy. Na wyświetlaczu pojawi się kod numeryczny, adres URL lub lokalizacja aplikacji. Stąd będziesz mógł skopiować go, aby używać go na iPhonie, uruchomić go w internecie, aby wyświetlić zawartość lub wysłać go pocztą e-mail. Profesjonalne czytniki kodów znajdziesz na stronie https://general-id.pl/.
Jak czytać kod kreskowy z Systemem Operacyjnym Android?
Podobnie jak w iPhone, systemy operacyjne Android mogą również liczyć na gęstą listę aplikacji. Wśród najlepszych, które można pobrać za darmo zwracamy uwagę na aplikację Skaner kodów kreskowych. Operacja jest prosta, ponownie wystarczy uruchomić aplikację i wykadrować kod kreskowy lub kod QR do zeskanowania.