Artykuł partnera.
Ploter atramentowy (lub laserowy) i drukarka wykonują bardzo podobne zadania: przenoszą cyfrowe obrazy (projekty graficzne) na wybrane podłoże drukowe (np. papier, folia). Zasada działania obu urządzeń jest bardzo podobna. Zapewniają one podobną jakość i tempo druku. Zasadnicza różnica polega na skali: plotery drukują obrazy w średnim i wielkim formacie. Ponadto wykorzystują więcej różnorodnych rodzajów tuszów i materiałów do druku.
Jakie są najważniejsze funkcje drukarki i plotera?
Zastosowanie drukarki wynika wprost z jej nazwy. Do podstawowej funkcji druku można dodać skanowanie, kopiowanie i faksowanie – w ten sposób powstają drukarki wielofunkcyjne, czyli urządzenia MFP (Multi-Function Printers). Niezależnie od zakresu funkcji urządzenia biurowe wykorzystują dwie podstawowe technologie reprodukcji obrazu: laserową lub atramentową.
Plotery oferują znacznie inny zakres funkcjonalności niż drukarki. Najpopularniejsze są plotery drukujące. Mają identyczne funkcje z drukarkami. Istotna różnica polega na możliwości zastosowania różnorodnych typów mediów drukarskich, np. solwentów lub farb UV. Większość ploterów to urządzenia atramentowe. Jednak przy średnim formacie (np. A1) znajdują zastosowanie wysokowydajne maszyny pracujące w technologii tonerowej.
Powszechnie wykorzystywane są też plotery tnące, które pozwalają na produkcję samoprzylepnych etykiet i wielkoformatowych naklejek. Z kolei plotery grawerujące używają specjalnych frezów do żłobienia lub wycinania kształtów w drewnie, metalu, tworzywach sztucznych i szkle.
Jakie są formaty i materiały obsługiwane przez drukarki i plotery?
Istotne różnice pomiędzy drukarkami i ploterami wynikają przede wszystkim z formatu obsługiwanych materiałów. O szczegółach mówi specjalista z firmy DKS, oferującej urządzenia wielkoformatowe: – Granicą możliwości drukarek biurowych jest format SRA3, czyli 450 na 320 milimetrów. Niektóre urządzenia mają dodatkowo możliwość druku banerowego. Z kolei plotery obsługują podłoża drukowe o szerokości od 24 do 64 cali i większej. Mocną stroną ploterów jest druk z roli, który pozwala na tworzenie dowolnej długości wydruków.
Rozróżnienie pomiędzy ploterami i drukarkami można przeprowadzić też z punktu widzenia wykorzystywanych podłoży drukowych. Oba typy urządzeń obsługują materiały elastyczne, w tym przede wszystkim papier i folię. Natomiast wielkoformatowe wydruki na tekstyliach, siatkach mesh i na tkaninach powlekanych typu frontlit wykonasz tylko przy użyciu ploterów. Ich specyficzną funkcją jest bezpośredni druk na podłożach sztywnych, np. na płytach drewnopochodnych, arkuszach blachy i twardych tworzywach sztucznych, a także na szkle i porcelanie. Do tego celu służą maszyny z płaskim stołem.
Miejsca zastosowania ploterów i drukarek
Linię podziału pomiędzy drukarkami i ploterami wyznaczają też miejsca zastosowania. Pierwszy typ urządzeń dominuje w biurach. Jego zadaniem jest wytwarzanie dokumentów papierowych w formacie A4 i A3 (SRA3) oraz pośrednich. Doskonale sprawdzają się też przy druku kopert, niewielkich folderów czy ulotek.
Z kolei plotery znalazły liczne zastosowania w agencjach reklamowych, w biurach architektonicznych i geodezyjnych. Doskonale nadają się też do tworzenia reprodukcji wielkoformatowych fotografii i projektów graficznych, dlatego chętnie sięgają po nie artyści. Ponadto są standardowym wyposażeniem zakładów poligraficznych, które wykonują na zlecenie wydruki i kopie dokumentów wielkoformatowych.
Stwierdzenie, że plotery to wielkoformatowe drukarki, jest uproszczeniem, lecz nie mija się z prawdą. Urządzenia łączy nie tylko podobieństwo działania, lecz także możliwość bezpośredniego druku cyfrowego (atramentowego lub tonerowego) i prostota obsługi. Istotne różnice tkwią w formacie, rodzaju wykorzystywanych materiałów i mediów drukarskich. Plotery drukują na większych powierzchniach, na bardzo zróżnicowanych podłożach, z wykorzystaniem różnych typów atramentów i farb. Natomiast drukarki są wyspecjalizowanymi urządzeniami do wytwarzania dokumentów papierowych w maksymalnym formacie SRA3.