Cyfryzacja w ciągu ostatnich kilku lat znacząco przyspieszyła. Polska nadal jednak – szczególnie w obszarze biznesowym – znajduje się pod tym względem w ogonie Europy. O ile naprawdę dobrze wypadamy w przypadku cyfryzacji usług publicznych, to jeśli chodzi o inwestycję firm w chmurę obliczeniową, notujemy niestety o 9 punktów mniej niż średnia regionu. Dlaczego warto to zmienić? Czym jest chmura obliczeniowa, jak działa i jakie są jej zalety? Już wyjaśniamy!
Co to jest chmura dla firm?
Praktycznie każde przedsiębiorstwo, niezależnie od branży, w jakiej działa, jest zmuszone do przetwarzania olbrzymiej ilości danych elektronicznych. Dane te potrzebują miejsca, w którym mogą być gromadzone. Z reguły są przechowywane na firmowych serwerach. Takie rozwiązanie wiąże się jednak z licznymi ograniczeniami, zagrożeniami i wysokimi kosztami.
Nowoczesną technologią, która pozwala na uzyskanie szeregu istotnych korzyści, jest chmura dla firm, czyli przede wszystkim przestrzeń dyskowa i moc obliczeniowa, oferowana w postaci outsourcingu przez profesjonalnych dostawców – przykładowo data center. Co takiego daje chmura obliczeniowa, czego nie dadzą nam stacjonarne serwery firmowe?
Chmura dla firm i jej zalety:
- Nie wymaga zbyt dużych nakładów inwestycyjnych (nie trzeba tworzyć serwerowni).
- Jest skalowalna, co pozwala na elastyczne dopasowanie przestrzeni dyskowej i mocy obliczeniowej do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa.
- Oferuje nieosiągalny dla zwykłych firm stopień zabezpieczeń fizycznych i elektronicznych:
- ochrona przed fizyczną kradzieżą i zniszczeniem
- ochrona przed innymi zjawiskami fizycznymi (np. pożarem)
- redundancja łączy internetowych i źródeł zasilania (gwarancja ciągłej dostępności do zasobów firmy)
- ochrona przed cyberatakami.
- Ponadto chmura dla firm usprawnia funkcjonowanie przedsiębiosrtwa, poprzez możliwość skorzystania z wielu innych usług, taki m. in. jak:
- backup w chmurze
- archiwizacja
- dostęp do danych z każdego miejsca
- replikacja
Ważną kwestią jest rodzaj chmury obliczeniowej, jaką wybierzemy. Do wyboru mamy bowiem kilka opcji. Jakich dokładnie?
Rodzaj chmur obliczeniowych
Istnieje kilka rodzajów, a raczej modeli rozwiązań chmurowych, z których mogą korzystać przedsiębiorstwa. Taki najbardziej podstawowy podział obejmuje:
- chmury publiczne
- chmury prywatne
- chmury hybrydowe (połączenie publicznej i prywatnej)
Oprócz tego rozróżnia się również modele chmurowe pod kątem zakresu i sposobu oferowania usług chmurowych. I tutaj mamy do czynienia przede wszystkim z takimi usługami, jak:
- IaaS – infrastruktura jako usługa dostępu do pamięci oraz innych zasobów obliczeniowych, sieci i serwerów.
- PaaS – platforma jako usługa dostępu do całego środowiska chmurowego, w którym można budować i dystrybuować aplikacje.
- SaaS – oprogramowanie jako usługa polegająca na udostępnieniu konkretnego oprogramowania lub aplikacji za pośrednictwem sieci internetowej np. na zasadzie subskrypcji
Jak widać, przedsiębiorcy mogą pozwolić sobie na niezwykle wysoki stopień personalizacji chmury dla firm i warto to zrobić. Rozwiązanie to jest bowiem elastyczne i pozwala na znaczącą optymalizację kosztów przedsiębiorstwa, a równocześnie usprawnienia jego działania, poprzez wykorzystanie najnowocześniejszych rozwiązań cyfrowych.